-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 5
im. Misia Uszatka w Legionowie
ul. Kwiatowa 80,
05-120 Legionowo
tel.: (22) 350-41-41
fax: (22) 350-41-41
e-mail: pmi5@wp.pl
Foto
Strona Główna

EKO- klub Misia Uszatka

EKO- porady Klubu Misia Uszatka

EKO- porady

-
Wersja do drukudruk
EKO- porady

„Gdy nauczymy nasze dzieci kochać przyrodę, nigdy już nie zrobią jej krzywdy i nie pozwolą na to innym!”EKO-porady

1.Rower zamiast samochodu.
To zasada, którą powinien stosować każdy jeżdżąc do pracy rowerem a nie samochodem – będzie to korzystne nie tylko dla środowiska (bo nie są wydzielane szkodliwe spaliny) ale również na kondycję

2.Eko-torba zawsze pod ręką.
Od kiedy weszła moda na eko-torby, w każdym domu powinno znaleźć się kilka takich funkcjonalnych cudeniek. Pamiętajmy żeby zawsze mieć jedną w torebce gdy wychodzimy z domu.

3.Pojemniki na segregację śmieci.
Mimo, że nie przed wszystkimi blokami stoją pojemniki na papier czy plastikowe butelki, można samemu się pofatygować do skupu i sprzedać makulaturę, butelki, puszki. Wprawdzie niewiele zarobimy, ale to naprawdę przysłuży się środowisku.

4.Utrzymuj właściwą temperaturę pomieszczeń
Obniżenie temperatury o 2ºC przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania o ok. 10 proc. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21ºC. Pamiętaj, żeby podczas wietrzenia pomieszczeń zamknąć dopływ ciepła.

5.Eko-sprzątanie.
Jak? Zamiast silnych chemicznie środków można używać produktów naturalnych. Jakich? Np. octu zamiast płynu do szyb. Wystarczy kilka kropel octu i stare gazety a nasze okna i lustra będą lśniły jak nigdy dotąd. Ocet nadaje się też do walki z kamieniem w umywalkach - wystarczy nasączyć wacik octem, dokładnie przyłożyć do powstałej rdzy i kamienia i zostawić na kilka godzin.

6.Woda!
Żyjemy w Polsce, gdzie wody zawsze było pod dostatkiem i nie musimy tak   jak mieszkańcy Afryki chodzić po wodę kilkanaście kilometrów w jedną stronę. Niestety, pod wpływem zmian klimatu może się to zmienić. Dlatego warto zakręcać kran podczas mycia zębów. Wystarczy pomyśleć sobie, że jeśli tego nie robimy marnujemy ok. 5 litrów wody. To oznacza, że pośrednio wysyłamy do atmosfery ok. 3 kg dwutlenku węgla rocznie.

7.Po co Ci czerwone światełka w nocy?
Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu. Czerwona dioda, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Zazwyczaj mamy w mieszkaniu po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Średnie gospodarstwo domowe zużywa w ten sposób 114 kWh rocznie, co daje koszt 40,4 zł i 140 kg CO2 wyemitowanego do atmosfery! Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci wyłącznikiem, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju moglibyśmy ograniczyć emisję CO2 o 1 mln ton!

8.Energooszczędne żarówki można polubić!
Energooszczędne żarówki zużywają 75-80% mniej energii niż konwencjonalne, a ich żywotność jest 10-krotnie większa niż tradycyjnych. Kupując energooszczędną świetlówkę o mocy 21W zamiast zwykłej żarówki o mocy 100W zaoszczędzisz nawet 200 złotych w okresie jej użytkowania. Zastąpienie pięciu zwykłych żarówek w domu przez ok. 5 godzin dziennie żarówkami energooszczędnymi zmniejsza emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie.

 
Wytworzył: Monika Czerospka, data: 10.09.2010 r., godz. 10.15
Wprowadził: Aneta Dworak, data: 14.02.2011 r., godz. 11.53
Ostatnia aktualizacja: Aneta Dworak, data: 14.02.2011 r., godz. 11.57
Liczba odwiedzin: 577