Bezpieczne Przedszkole

I Zjazd Bezpiecznych Przedszkoli

I Zjazd Bezpiecznych Przedszkoli

W dniach 23-24 lutego 2012r w Kędzierzynie Koźlu odbył się I Zjazd Bezpiecznych Przedszkoli. Nasze przedszkole, które od września 2011r przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Dla Wychowania Przedszkolnego ,,Bezpieczne Przedszkole” reprezentowały dwie nauczycielki z Grupy Niebieskiej: p. Sylwia Ostrowska i p. Joanna Ziółkowska.
W Zjeździe uczestniczyli dyrektorzy i nauczycielki z różnych przedszkoli całej Polski. Legionowo reprezentowała najliczniejsza grupa z siedmiu placówek przedszkolnych.
Naczelnym celem Zjazdu było zapoznanie uczestników z Programem BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE, jego realizacją w placówkach, które ubiegają się o uzyskanie Certyfikatu ,,Bezpieczne Przedszkole”.
Program ,,Bezpieczne Przedszkole” skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Powstał on na bazie doświadczeń w pracy dydaktyczno – wychowawczej, w oparciu o literaturę oraz współpracę z rodzicami i środowiskiem.
Program zawiera treści z nowej podstawy programowej, a główny nacisk kładzie na zdrowie i bezpieczeństwo.

Ważnym punktem spotkania było wręczenie nagród za udział w konkursie na logo programu. Wolny czas był również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, ciekawych pomysłów i projektów związanych z bezpieczeństwem dzieci.
Podczas dwudniowego Zjazdu uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacją kilku koźlińskich i okolicznych przedszkoli będących ,,kolebką” Programu, a także z prezentacją prototypów gier związanych z bezpieczeństwem dzieci.

Obok współtwórców i autorów Zjazdu na spotkanie zostali zaproszeni goście i prelegenci, którzy przybliżyli uczestnikom tematykę
bezpieczeństwa podczas wykładów i praktycznych warsztatów nt.

1) Jak w bezpiecznym przedszkolu chronimy prywatność dzieci, czyli co należy wiedzieć o ochronie danych osobowych przetwarzanych przez przedszkole”
2) ,,Rola zabawy w życiu dziecka” prelekcja połączona z warsztatami dotyczącymi zabaw wyrabiających u dzieci bezpieczne postawy”.

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków, a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.

Skoro zdrowe życie i bezpieczeństwo stanowi dla każdego człowieka największą wartość,
to dlaczego sami dla siebie stanowimy zagrożenie?

Na naszej stronie będą ukazywały się aktualności na temat realizowanego Programu w naszym przedszkolu, w poszczególnych grupach.
Zapraszamy do współpracy nie tylko dzieci, ale także i ich Rodziców…….

Zapraszamy na stronę internetową: www. bezpieczne przedszkole.com

S. Ostrowska i J. Ziółkowska

ikona ikona